Otvoriti e-shop, odnosno elektronsku prodavnicu na internetu, danas je prilično jednostavno. Dobar broj agencija koje se bave veb dizajnom imaju dovoljno znanja da to urade, a zatim ostaje samo da se – čekaju kupci.
Šta se, međutim, događa ako se oni ne pojave i koji su uzroci. Evo nekoliko koje treba poznavati i o njima povesti računa.
Loš kvalitet fotografija i oskudan opis proizvoda često odvrate kupce. Potrošači u nemogućnosti da u ruku uzmu proizvod, vide ga ili probaju moraju da donesu odluku na osnovu privlačnog sadržaja koji im nudite. Prikažite proizvod iz svih uglova i kreirajte tačan opis kako bi vam poklonili poverenje.
Kontakt informacije moraju da budu na vidljivom mestu, a podaci potpuni. Kupac mora da zna kako da dođe do vas ako ima dodatna pitanja, ili ako se pojavi problem.
Suviše složen proces kupovine u mnogo koraka može da demotiviše kupce. Registraciju ostavite za kraj i ne obavezujte ih da se prvo registruju, a tek posle biraju.
Troškove isporuke jasno označite i to na samom početku – ništa dodatno što ide na teret kupca ne sme da bude sakriveno.
Loša navigacija na sajtu takođe može da bude razlog da kupac ne pronađe informaciju koja mu je potrebna.
Prilagodite sajt mobilnim telefonima. Neka dugmad za potvrdu i drugi važni elementi budu dovoljno veliki i uočljivi i na malim ekranima.
Neka posetiocu e-shop-a odmah bude jasno šta treba da uradi kad se nađe na nekoj stranici.
E-shop se mora promovisati klasičnim marketing strategijama i taktikama na društvenim mrežama i u drugim prilikama.
Dozvolite da kupci budu aktivni – angažujte ih gde god je to moguće u vezi sa elekronskom prodavnicom.
Proverite da li svojim porukama i ponudom ciljate pravi auditorijum i potencijalnu bazu kupaca.
Dodatno povedite računa o cenama – neka one budu znalački određene – ni preniske ni previsoke.