Kako sačuvati i zaštititi baštenske garniture kada se temperatura spusti ispod nule, zaveje sneg ili danima pada kiša…
Upućeni u ovu oblast daju sledeće korisne savete, koji se mogu primeniti i u toku proleća i jeseni, pa i leta, kako bi pojedini, ne baš tako jeftini, komadi baštenske garniture trajali duže.
Krenimo od nameštaja od aluminijuma, koji može ostati napolju. Proverite samo da se slučajno negde nije zadržala voda u ramovima – ona treba da bude uklonjena, a mesta gde može da uđe pokrivena. Dodatnu zaštitu aluminijumu može da pruži vosak koji se koristi za automobile. I ogrebotine se mogu pokriti bojom za automobile odgovarajuće nijanse.
Drveni komadi takođe mogu da ostanu napolju, ali se ne smeju pokrivati, pošto može da se pojavi buđ. U toku godine se održavaju i štite uljima ili bojama u zavisnosti od premaza, što je preduslov da dobro podnesu zimu.
Nameštaj od pruća se mora uneti u zatvoren prostor – sa promenom vlažnosti i temperature pruće se skuplja i širi, što dovodi do pucanja.
Ukoliko baštenske garniture imaju ram od čelika, odnosno gvozdeni, a nije u pitanju nerđajući čelik – moraju da budu unutra, pošto metal može da zarđa. Sve orgebotine i pukotine treba pažljivo obraditi četkicom za metal i zaštititi bojom za metal. Ukoliko ne postoji prostor da se sklone, na ovaj način preparirane metalne garniture mogu da se pokriju.
Dobro bi bilo da klupe i stolovi napravljeni od prirodnog kamena mogu da se pomere i sklone – kamen u svojoj strukturi sadrži pukotine u kojima se voda može zalediti i oštetiti ga.
Logično je da se svi predmeti od plastičnih materijala unesu, pošto plastika postaje lomljiva ako je dugo izložena niskim temperaturama. Podrazumeva se i unošenje suncobrana i platnenog aksesoara.
Kompletan baštenski nameštaj, i onaj koji se unosi i onaj koji ostaje, treba temeljno očistiti najmanje dva puta godišnje – u jesen i proleće. Voda i blag tečni deterdžent su najpreporučljiviji, uz ispiranje hladnom vodom i sušenje na vetru.