Police su praktične i lepe. One rešavaju problem sa smeštanjem sitnih i nešto krupnijih predmeta, nisu skupe, dobre su za organizovanje odlaganja, zadovoljavaju svojom originalnošću estetske potrebe… Najčešće su police za zid, ali ima i onih drugih, podnih, velikih namenjenih bibliotekama, ugrađenih u ormare… Police mogu biti za dnevnu sobu, spavaću i dečiju sobu, kuhinju, kupatilo, za pomoćne prostorije kao što su šupe, garaže, podrumi, za poslovne prostore, opremanje ugostiteljskih objekata…
Ali, znate li kako zabrati policu, odnosno o čemu obavezno treba voditi računa. Evo kratkog podsetnika.
- Zapitajte se, prvo, da li police kupujte kako biste isključivo odlagali stvari na njih, ili želite da postignete poseban utisak vezan za stil, dekoraciju. U zavisnosti od namene, izabraćete određeni materijal, strukturu obrade, boju…
2. Sledeći odgovor koji tražite je – koliko jaka polica treba da bude. Ojačanja i dodatno fiksiranje za zid biće neophodno za velike police za knjige, a neće, naravno, za police za začine u kuhinji. Za neke police u prodavnicama pronaći ćete informaciju o nosivosti, koju daje proizvođač. U većini slučajeva moraćete nosivost da procenite, ipak, sami, na osnovu iskustva. Obavezno razmislite o navedenom, pošto može biti ugrožena bezbednost ukućana.
3. Procenite kvalitet zida na koji montirate policu. Ukoliko zid nije jak, a polica će biti teška, birajte one koje imaju profesionalna rešenja za kačenje, a ne “uradi sam” opcije.
4. Razmišljajte šta će se događati sa policom koju kupujete u budućnosti, posebno ako je velika ili skupa. Gde ćete je smestiti ako potreba za koju je kupujete više ne bude postojala? Može li polica da posluži još nečem? Da li može da se smanji, demontira, prilagodi? Pre nego što date novac i počnete da bušite zidove, razmislite dobro da li polica treba da bude otvorema, zatvorena, slična drugom nameštaju ili ciljano različita, staklena, drvena, plastična…
Planiranje će vam uštedeti vreme i troškove čak i kod tako, naizgled, jednostavne kupovine, kakva je kupovina police.