Primena mera za podsticaj rađanja počeće od 1. jula, pa će tako roditelji za treće dete dobijati mesečno 12.000 dinara narednih deset godina, a za četvrto 18.000 dinara, izjavila je ministarka zadužena za demografiju i populacionu politiku Slavica Đukić Dejanović. Raspisan je i javni poziv za dodelu bespovratnih sredstava lokalnim samoupravama za finansiranje mera populacione politike u ovoj godini.
Ministarka Slavica Đukić Dejanović je objasnila da se privode kraju zakonske izmene koje regulišu pitanje finansiranja, a to je Zakon o finansijskoj podršci porodici i Zakon iz sfere biomedicinski potpomognute oplodnje.
“To su mere koje direktno ublažavaju ekonomsku meru podizanja dece i to trećeg i četvrtog deteta. Ako majka u bliskom periodu rodi treće i četvrto dete, ona će imati 30.000 dinara da bi standard života trećeg i četvrtog deteta bio kao i dece koja su ranije rođena”, razjasnila je Đukić Dejanovićeva nakon raspisivanja konkursa za dodelu sredstava opštinama za podsticaj rađanja.
Jedna od podsticajnih mera koja će početi da se primenjuje jeste i to da žene koje su rodile dete u postupku vantelesne oplodnje imaju pravo na još tri pokušaja o trošku države za rađanje drugog deteta.
Pravo na dobijanje sredstava imaju roditelji koji su dobili treće ili četvrto dete od početka godine.
Ministarstvo je raspisalo i javni poziv za dodelu bespovratnih sredstava lokalnim samoupravama za finansiranje mera populacione politike u ovoj godini. Za tu namenu iz budžeta je obezbeđeno 500 miliona dinara, neophodno je da opštine za projekat obezbede 20 odsto sredstava, dok će preostalih 80 odsto biti finansirano sredstvima za mere populacione politike.
Slavica Đukić Dejanović je objasnila da pravo učešća imaju sve opštine pojedinačno, ili više njih udruženih iz istog regiona i da je jedini uslov lokalnim samoupravama da u sopstvenim budžetima imaju predviđena sredstva za sprovođenje populacione politike.
“Bespovratna sredstva namenjena su za sufinansiranje onih mera koje se odnose na ublažavanje ekonomske cene podizanja deteta, usklađivanje rada i roditeljstva, snižavanje psihološke cene roditeljstva, promociju zdravlja, borbu protiv neplodnosti i populacionu edukaciju”, pojasnila je Đukić Dejanovićeva.
Podsetila je da je prošle godine za te namene izdvojeno 130 miliona dinara i da su tim novcem finansirani projekti u 15 lokalnih samouprava. Na konkurs se prošle godine prijavilo 90 opština, a sredstva je dobilo 15 lokalnih samouprava.
Ove godine lokalnim samoupravama je na raspolaganju skoro pet puta više novca, a maksimalni iznos koji može dobiti opština koja aplicira projektom samostalno je do deset miliona dinara.
“Ukoliko prijavu podnose zajednički do tri opštine, maksimalan iznos je 75 miliona dinara, odnosno 100 miliona dinara ako prijavu podnosi četiri ili više opština iz istog regiona”, navela je ministarka.
Rok za konkurisanje je 20 dana od objavljivanja poziva u Službenom glasniku.
Izvor: Tanjug / RTS