Udruženje turističkih agencija Srbije (UTAS) upozorilo je da je prestalo da radi oko 200 turističkih agencija zbog krize koju je izazvala pandemija i da će se taj broj povećavati jer Ministarstvo finansija i dalje izbegava da im pomogne iako su medju delatnostima koje beleže najveće gubitke.
To udruženje je podsetilo da zamenska putovanja i povraćaj novca putnicima zavise od opstanka agencija i da je zato još važnije da turističke agencije dobiju bespovratna sredstva kako bi očuvale poslovanje. “Ne razumemo zašto država izbegava da pomogne onima koji beleže gubitke veće od 90 odsto, a od kojih zavisi i povraćaj novca gradjanima Srbije koji su uplatili putovanja pre početka krize”, navodi se u saopštenju UTAS-a.
Prema podacima Agencije za privredne registre, od 15. marta 2020. godine su izbrisane 94 agencije, od čega 20 organizatora putovanja, dok je rad prekinulo 105 privrednih subjekata, medju kojima je 10 organizatora putovanja.
“Očekujemo da se problemi povećaju u februaru kada stiže plaćanje odloženih poreza i doprinosa koje agencije ne mogu da plate jer ne rade već skoro godinu dana. Ponovo apelujemo da se ovaj dug otpiše, da se dodeli jednokratna pomoć kao i drugim ugroženim kategorijama, te da se ubrza odobravanje kredita iz Fonda za razvoj čije sednice ponovo stagniraju”, istakao je UTAS.
Udruženje je pohvalilo mere kojima je država pomogla gradskim hotelima i najavljene subvencije za prevoznike jer je njihovo poslovanje takodje ugroženo, ali očekuje da se uvaže i njihovi argumenti koji su, kako je navedeno, bazirani na bilansima i činjenicama o gubicima.
Izvor: Beta